LAUREACI 2009
Główna Nagroda
RAFAŁ KOSIK
za powieść „Kameleon”
(ur. 8 października 1971 w Warszawie) – polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), w której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Rysuje również rysunki satyryczne.
Pisze głównie fantastykę naukową, często zbacza też w stronę horroru. Jego debiutem literackim było opowiadanie Pokoje przechodnie opublikowane w „Nowej Fantastyce” we wrześniu 2001. Publikował opowiadania w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction” oraz w internetowych czasopismach „Fahrenheit” i „Esensja”. Jego pierwszą powieścią był Mars, opublikowany w 2003 roku przez wydawnictwo Ares. Za następną powieść Vertical (2006) otrzymał nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Powieść ta zwyciężyła także w plebiscycie Nautilus 2006 (wraz z Czarnym pergaminem Rafała Dębskiego).
W 2008 roku ukazała się jego kolejna powieść Kameleon, która w roku 2009 otrzymała nagrodę główną Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
W latach 2004-2011 wydanych zostało 8 jego książek science fiction dla młodzieży z serii Felix, Net i Nika.
Na podstawie książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa jest kręcony film, a jego scenariusz nagrodzono w Polsko-Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza.
Złote Wyróżnienie
KRZYSZTOF PISKORSKI
za powieść „Zadra” (t. 1)
(ur. 5 lipca 1982) – polski pisarz, autor fantastyczny i twórca gier fabularnych.
Studiował archeologię oraz informatykę na Uniwersytecie Wrocławskim, pracował m.in. jako dziennikarz magazynu komputerowego „Chip”. Obecnie mieszka we Wrocławiu.
Zadebiutował jako autor gry fabularnej Władcy Losu wydanej w serii „Nowej Fali” przez wydawnictwo Portal. W 2001 został laureatem nagrody Quentin. Publikował opowiadania na łamach „Science Fiction”, „Magazynu Fantastycznego” i „Nowej Fantastyki oraz artykuły w magazynach „Chip”, „Magia i Miecz” oraz „Portal”.
Jego debiutem książkowym jest opublikowana w 2005 powieść Wygnaniec, pierwszy tom trylogii, w której stworzył oryginalny świat fantasy inspirowany tradycyjną kulturą Półwyspu Arabskiego. Kolejna powieść, dwutomowa Zadra, osadzona w okresie wojen napoleońskich, przyniosła mu w roku 2009 nominację do nagrody Zajdla oraz złote wyróżnienie nagrody im. Żuławskiego.
W roku 2009 nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz nagrody im. Jerzego Żuławskiego za pierwszy tom powieści Zadra. Na Euroconie 2009 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.
Srebrne Wyróżnienie
ANNA BRZEZIŃSKA
za powieść „Ziemia niczyja”
(ur. 1971 w Opolu) – polska pisarka fantasy. Absolwentka Instytutu Historii KUL oraz absolwentka i doktorantka mediewistyki Central European University w Budapeszcie. Jest współwłaścicielką Agencji Wydawniczej RUNA. W Internecie używa pseudonimu Sigrid. Wyszła za mąż za Grzegorza Wiśniewskiego. Obecnie mieszka w Warszawie.
Debiutowała w roku 1998 opowiadaniem A kochał ją, że strach, opublikowanym w „Magii i Mieczu”, za które otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Nagrodę tę otrzymała również za powieść Żmijowa harfa i za opowiadanie Wody głębokie jak niebo. Znana głównie jako autorka cyklu powieści o zbóju Twardokęsku oraz opowiadań o Babuni Jagódce (wydanych w zbiorze Opowieści z Wilżyńskiej Doliny). W kwietniu 2005 ukazał się zbiór opowiadań Wody głębokie jak niebo, zawierający siedem utworów, których akcja rozgrywa się w krainie wzorowanej na renesansowej Italii.
W 2010 roku zamykająca sagę o Twardokęsku powieść Letni deszcz. Sztylet została nominowana do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
Nagrody Specjalnej w kategorii opowiadania nie przyznano.