LAUREACI 2014
Główna Nagroda
CEZARY ZBIERZCHOWSKI
za powieść „Holocaust F”
(ur. 3 maja 1975 roku w Sierpcu) – polski pisarz, autor opowiadań i powieści fantastycznych. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu (profil matematyczno-fizyczny) oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska z zakresu antropologii kultury). Pracuje w Warszawie, w firmie finansowej.
Debiutował w 2004 roku na łamach dwumiesięcznika „Ubik Fantastyka”. Kilkukrotnie wyróżniany przez redakcję „Nowej Fantastyki”: w konkursie O. S. Carda za miniaturę Realis oraz w konkursie „Przestrasz siebie i nas” za opowiadanie Bestiariusz; zdobywca nagrody Reflektor 2013 (pierwsza edycja) przyznawanej młodym twórcom. Nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nagrody Identyfikator Pyrkonu za powieść Holocaust F. Laureat Nagrody Sfinks 2014 (za rok 2013) w kategorii Polska powieść roku za powieść Holocaust F.
Publikował na łamach „Nowej Fantastyki” oraz „Science Fiction, Fantasy i Horror”, brał udział w antologiach opowiadań fantastycznych: Bez bohatera (Fantasmagoricon 2005), Nowe idzie (Powergraph 2008) i Science fiction (Powergraph 2011). W latach 2005-2010 autor tekstów krytycznych i publicystycznych na łamach sieciowego magazynu literacko-publicystycznego Creatio Fantastica.
W 2008 roku nakładem wydawnictwa Fantasmagoricon ukazał się debiutancki zbiór opowiadań Requiem dla lalek zawierający osiem tekstów, których akcja osadzona jest w wykreowanym przez autora świecie Rammy. Opowiadania Zbierzchowskiego charakteryzują się dużą różnorodnością formalną i tematyczną, łącząc w sobie elementy fantastyki socjologicznej, antyutopii, cyberpunku, horroru oraz fantastyki religijnej.
W 2013 roku nakładem wydawnictwa Powergraph ukazało się wznowienie zbioru Requiem dla lalek (w formie e-booka) poszerzone o trzy teksty: Smutek parseków, Płonąc od środka oraz Garcia (premierowe). W tym samym roku oficyna Powergraph wydała debiutancką powieść science fiction Zbierzchowskiego pt. Holocaust F, osadzoną podobnie jak opowiadania w świecie Rammy.
W czasach nauki w Liceum Ogólnokształcącym współzałożyciel i wokalista zespołu The Closhards.
Złote Wyróżnienie
KRZYSZTOF PISKORSKI
za powieść „Cienioryt”
(ur. 5 lipca 1982) – polski pisarz, autor fantastyki, tłumacz i twórca gier fabularnych.
Studiował archeologię oraz informatykę, pracował m.in. jako dziennikarz magazynu komputerowego „CHIP”. Obecnie mieszka we Wrocławiu.
Debiutował literacko w 2004 roku, na łamach „Nowej Fantastyki”, a rok wcześniej opublikował grę fabularną Władcy Losu wydaną w serii „Nowej Fali” przez wydawnictwo Portal. Publikował opowiadania w czasopismach „Science Fiction”, „Magazyn Fantastyczny” i „Nowa Fantastyka” oraz artykuły w magazynach „CHIP”, „Magia i Miecz” oraz „Portal”.
Jego debiutem książkowym jest opublikowana w 2005 powieść Wygnaniec, pierwszy tom trylogii, w której stworzył oryginalny świat fantasy inspirowany tradycyjną kulturą Półwyspu Arabskiego. Pochodzący z 2007 zbiór Poczet dziwów miejskich sięgał z kolei do lokalnego wrocławskiego kolorytu. Kolejna powieść, dwutomowa Zadra, osadzona w okresie wojen napoleońskich, przyniosła Piskorskiemu w roku 2009 nominację do nagrody Zajdla oraz złote wyróżnienie nagrody im. Żuławskiego. Wydana w 2011 roku Krawędź czasu została ponownie nominowana do obu nagród.
W roku 2009 nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz nagrody im. Jerzego Żuławskiego za pierwszy tom powieści Zadra. Na Euroconie 2009 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award. W 2012 ponownie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz nagrody im. Jerzego Żuławskiego, tym razem za powieść Krawędź czasu.
W roku 2014 otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla w kategorii powieści – za utwór Cienioryt.
Srebrne Wyróżnienie
ADAM PRZECHRZTA
za powieść „Gambit Wielopolskiego”
(ur. 14 kwietnia 1965 w Zabrzu) – doktor nauk humanistycznych i polski pisarz fantasy związany z wydawnictwem Fabryka Słów oraz forum literackim – WeryfikatoriuM.pl
Ukończył studia historyczne. W 2001 r. na podstawie pracy Antypaństwowa działalność komunistów w oczach polskich służb specjalnych 1918-1939 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Zielonogórskim. Autor artykułów na temat służb specjalnych, walki nożem i okinawańskiego karate. Interesuje się działaniami służb specjalnych i cybernetyką.
W prozie fantastycznej zadebiutował w 2006 r. w magazynie „Nowa Fantastyka” opowiadaniem Pierwszy krok, które rozwinął w powieść, wydaną pod tym samym tytułem w 2008 r. nakładem wydawnictwa „Fabryka Słów”. We wrześniu 2007 r. magazyn „Science Fiction” opublikował jego opowiadanie Alchemik, wydane w 2009 r. jako część powieści Chorągiew Michała Archanioła. Następnie wydał zbiór opowiadań Wilczy Legion (2009) przedstawiających alternatywną rzeczywistość okresu międzywojennego, widzianą oczyma pracowników polskiego wywiadu i kontrwywiadu. Pilotażowe opowiadanie z tego zbiorku, noszące taki sam tytuł, ukazało się w numerze 8/2008 „Nowej Fantastyki”. W 2010 r. nakładem Fabryki Słów ukazała się powieść Białe noce, stanowiąca kontynuację Chorągwi Michała Archanioła.
Następnie przystąpił do realizacji dużego cyklu powieściowego, którego głównym bohaterem jest Aleksander Razumowski, oficer GRU. Autor przedstawił w tle wojennej i sensacyjnej powieści bezlitosny świat NKWD, GRU, walk pomiędzy wywiadami oraz polityczne czystki czasów stalinowskich. Do tej pory ukazały się trzy części tego cyklu: Demony Leningradu (2011) i dwa tomy Demonów wojny (2013-2014). W przygotowaniu są dalsze.
Powieść Gambit Wielopolskiego, będąca swego rodzaju rozrachunkiem z polskimi powstaniami XIX wieku, została opublikowana w 2013 r. przez Narodowe Centrum Kultury. Za powieść tę otrzymał nominację do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2014 r.
Jest żonaty, ma dwójkę dzieci.